Film „Jestem”

film-jestemEla nienawidzi bałaganu, więc w wolnych chwilach chętnie sprząta. Piotrek chciałby zostać księdzem i już poczynił pierwsze kroki w tym kierunku, natomiast Kasi marzy się ciągłe lato i… nowe kolczyki.

To krótka historia bohaterów polskiej wersji filmu „Jestem”, wzorowanego na produkcji „I Am…” opowiadającej o niepełnosprawnych osobach z Kanady.

W polskiej wersji filmu występuje sześciu mieszkańców dwóch wrocławskich placówek. Główne role odgrywają: Ela, Piotrek oraz Paweł z Domu Pomocy Społecznej działającego przy Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, a także Kasia, Ewa i Piotrek z Fundacji L’ARCHE we Wrocławiu.

Zdjęcia do filmuBohaterowie nie wcielają się jednak w wyreżyserowane role, ale… są po prostu sobą. Opowiadają o swoich pasjach, marzeniach i zauroczeniach, dzięki czemu możemy ich lepiej poznać i dostrzec w nich pełnowartościowych ludzi. Oba filmy, zarówno kanadyjski jak i polski, mają to samo przesłanie. Ich celem jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne intelektualnie nie różnią się tak bardzo od tych w pełni zdrowych, że również czują, żyją pragnieniami i marzeniami. Podopieczni z domów pomocy nie byli specjalnie przygotowywani do filmu, aby w trakcie nagrywania pozostali autentyczni. Efekt przerósł nasze oczekiwania, film rodzi bardzo dużo emocji i skłania do refleksji.

Film został upubliczniony w internecie, a teraz będzie wyświetlany podczas spotkań i warsztatów dla młodzieży realizowanych w ramach projektu.

Pierwsza wersja filmu „I Am…” została przygotowana przez Fundację L’Arche Cape Breton. Koncepcję stworzyła Cheryl Zinyk oraz grupa artystów z Sol Express, z domu L’Arche w Toronto.

Realizacja polskiej wersji filmu: Adrian Rec Good Content.

Zdjęcia do filmuZdjęcia do filmuZdjęcia do filmuZdjęcia do filmu