Codzienność

W naszym Przyjaznym Domu mieszka na stałe dwudziestu czterech Mieszkańców. Jest to swoista mieszanina osobowości oraz charakterów. Razem tworzymy jednak zgraną całość. Opiekunowie wraz z Mieszkańcami starają się, aby klimat w domu był jak najbardziej domowy. Nie jest to tylko kwestia wyglądu pokojów, które każdy urządza według swojego upodobania. Jest to, przede wszystkim, kwestia atmosfery, nad którą wspólnie pracujemy. Staramy się, by jak w każdym dobrym domu, królowała u nas wzajemna życzliwość, ciepło, radość ze wspólnego obcowania. Ale niekiedy ulegamy naszym ludzkim słabościom, zdarzają się mniejsze lub większe konflikty – jednak szybko je łagodzimy.

Powszedni dzień w naszym domu wygląda jak w większości domów. Skoro świt wstaje część Mieszkańców, aby udać się do pracy oraz na warsztaty terapii zajęciowej. Ci, którzy nie pracują mogą pospać nieco dłużej, jednak nie pozostają bezrobotni. Tuż po śniadaniu czekają na nich domowe obowiązki – pranie, sprzątanie domu, pomoc w przygotowaniu obiadu (np. obieranie ziemniaków). Każdy czuje się odpowiedzialny za dom. Kiedy po południu pozostali mieszkańcy wracają do domu, mają czas na odpoczynek. Jest to też czas spacerów, pogaduszek, oglądania telewizji, czytania, słuchania muzyki, śpiewania, po prostu wspólnego przebywania.

Mamy wielkie szczęście, ponieważ przy domu znajduje się duży ogród. Oprócz obowiązków związanych z pracami sezonowymi (koszenie, grabienie liści, plewienie itp.), które są przyjemnie męczące, ogród dostarcza wiele innych radości. Latem, kiedy zbyt mocno świeci słońce, można ukryć się w cieniu wysokich drzew, jeśli jednak ktoś ma ochotę złapać trochę promieni, może ułożyć się w słońcu na ławce, czy na kocu. Ponadto latem miło jest spędzać czas na dworze – tak po prostu, ciesząc się sobą, ciepłem, powietrzem. Można wspólnie posiedzieć na ławkach, pośpiewać, pograć w piłkę i inne gry. A także pojeść przepysznych truskawek i ogórków.