Jak przekazać 1% podatku z głową?

Pozostał miesiąc na składanie zeznań podatkowych. Radzimy na co zwrócić uwagę przekazując 1% i argumentujemy dlaczego warto tym małym gestem wesprzeć Fundację Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki.

 

1. Każdy 1% to gest na wagę złota
Uważasz, że 1% w Twoim zeznaniu podatkowym stanowi małą kwotę i nie ma sensu przekazywać jej organizacji? Mimo że wsparcie jednej osoby może nie być największe, każdy gest się liczy. Każdy 1% to przykład aktywności i odpowiedzialności obywatelskiej, ten dodatkowo pomnożony może dać zaskakujące rezultaty. Tylko w zeszłym roku 1% podatku na organizacje pożytku publicznego zdecydowało się przekazać ok. 12 mln podatników w Polsce (45% wszystkich uprawnionych), dzięki czemu wsparto je w sumie 500 mln zł! Nasza Fundacja w poprzednim roku z 1% uzyskała łącznie około 10 tys. zł. Dzięki pomocy mogliśmy dofinansować turnus wakacyjny z rehabilitacją dla podopiecznych. W tym roku nie będzie inaczej – chcemy jechać na turnus do Głogowa.

 

2. Warto wspierać lokalne inicjatywy
Najwięcej środków z 1% podatku uzyskują największe organizacje prowadzące kampanie reklamowe. Jeżeli ich działalność przykuła Twoją uwagę lub zyskała sympatię to świetnie. Warto jednak wziąć pod uwagę również pobliskie fundacje i stowarzyszenia, których efekty działań możesz obserwować na co dzień. Ponadto wspierając sąsiednią i mniejszą organizację masz pewność, że Twój 1% zostaje w dzielnicy oraz że masz duży wpływ na jej funkcjonowanie. Budujemy w ten sposób naszą lokalną tożsamość.
Fundacja Przyjazny Dom oferuje swoim sąsiadom konsultacje i pomoc przy rozliczaniu PITów. Swoje dyżury pełnią księgowi Fundacji. Szczegóły tutaj > Rozlicz PIT za 1 uśmiech!

 

3. Wybieraj świadomie. Sprawdź komu pomagasz!
Ty decydujesz, której organizacji przekazać 1%, więc warto lepiej poznać jej działalność. Na ryku działa wiele instytucji, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego (lub też są nieujęte w wykazie OPP uprawnionych do zbierania 1%), ale za pomocą innej organizacji, od której „użyczają KRS”, zyskują możliwość pozyskania środków z 1% w ramach datku na cel szczegółowy (fundacja staje się wtedy pośrednikiem w zbieraniu pieniędzy). Tego typu praktyki budzą spore wątpliwości i opór części sektora pozarządowego.
Niezależnie od tego, status organizacji pożytku publicznego, który posiada Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, gwarantuje nam przejrzystość działalności i potwierdza, że spełniamy szereg wymogów takich jak: trwałość działań, rozliczanie się i przekazywanie całości dochodu na działalność pożytku publicznego (w tym upublicznianie sprawozdań finansowych) czy np. posiadanie statutu. Co więcej, jeżeli nasz główny cel statutowy czyli „systematyczna poprawa warunków życia osób z niepełnosprawnością intelektualną” jest dla Ciebie zagadkowy lub lakoniczny to, aby nas lepiej poznać, zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Okulickiego 2 lub na naszą stronę www i inne kanały.

Spis wszystkich organizacji uprawnionych do otrzymywania 1% podatku można znaleźć w serwisie bazy.ngo.pl/opp.

 

4. Przekazanie 1% podatku nie zwalnia z pomagania
Przekazany podatek traktujemy często jako datek na rzecz organizacji, a tak wcale nie jest. 1% nie jest też darowizną ani ulgą. Ofiarując 1% z podatku, tak naprawdę przekazujemy małą część tego co już oddaliśmy urzędowi skarbowemu. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się przekazać 1% podatku na organizację i cel, który popieramy, to 1% naszego podatku pozostanie w budżecie państwa. Co więcej 1% podatku nie zwalnia z dobroczynności oraz różnych form wspierania fundacji i stowarzyszeń. Potrzeby są o wiele większe – nie bój się pomagać! My np. planujemy rozbudować nasz ośrodek. W nowym domu chcielibyśmy uruchomić Dom Pomocy Społecznej dla 14 mieszkańców i Środowiskowy Dom Samopomocy dla 16 uczestników, w tym 6 z autyzmem.

 

5. Będziesz w lepszym humorze:)
Pomaganie poprawia nastrój – to pewne i potwierdzone naukowo. Przekazując 1% Fundacji Przyjazny Dom masz prawo być z siebie dumny. My z Ciebie jesteśmy!

Jeżeli zdecydowałeś się więc przekazać 1% podatku na Przyjazny Dom, wpisz podczas rozliczenia PITu nasz numer KRS: 0000228691.

Jak to zrobić? Radzimy w innym wpisie > Przekaż 1% swojego podatku
Dziękujemy za wszelką pomoc i wsparcie. Dzięki Tobie możemy więcej.