Z niepełnosprawnością w pracy

Zwykle są bardziej lojalni, sumienni i zmotywowani – tak w skrócie można opisać niepełnosprawnych w pracy. Osoby z niepełnosprawnością mają wiele do zaoferowania potencjalnym pracodawcom. Niestety, jak ukazują różne źródła, tylko co piąta osoba z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym w Polsce pracuje. Dwie spośród ok. 2,5 miliona osób, są z…. Fundacji Przyjazny Dom. To Waldek i Rysiu!

Waldek przez kilka lat uczęszczał na WTZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej), później był uczestnikiem ZAZ (Zakład Aktywizacji Zawodowej), by potem rozpocząć pracę na wolnym rynku. Jakiś czas sprzątał w przychodni przy ul. Dobrzyńskiej, obecnie – od ok. dwóch lat – pracuje w KFC. W restauracji zbiera tace, myje je, dba o porządek. Ma dobry kontakt ze współpracownikami – oni pomagają Jemu, a On im, kiedy swojej roboty ma mało. Zdarza się, że rozmawia z klientami, ale te rozmowy ograniczają się do pytań o toaletę i tym podobne rzeczy 🙂 I Waldemar kieruje, gdzie trzeba 🙂 Przełożeni go chwalą.

Waldek ma swoją trenerkę, która koordynuje Jego pracę.

Waldemar w KFC pracuje w piątek, sobotę i w niedzielę – każdego dnia od godz. 12 do wieczora. Lubi jak jest mało osób, bo wtedy jest mniej pracy. No i jest fanem jedzenia z restauracji. Jako pracownik ma w KFC spore zniżki, z których z przyjemnością korzysta 🙂

Rysiek od dawna pracuje w zakładzie Elwat (Elektromechaniczna Spółdzielnia Inwalidów we Wrocławiu). Wstaje już po godz. 4 – tak się przyzwyczaił. Sam dokładnie nie wie, na którą jedzie do pracy ani jakimi liniami autobusowymi 🙂 Mało tego, Rysiek nie potrafi czytać ani pisać i nie zna się na zegarku, ale po mieście porusza się jak niejeden przewodnik 🙂 W pracy jest zawsze na czas – a to nie lada wyczyn, bo dojeżdża na ul. Hubską, czyli na drugi koniec miasta. Pracuje przy taśmie, czasami szlifuje lub graduje drobne części i aktywnie uczestniczy w życiu zakładu – jeździ na turnusy, chodzi na pikniki i imprezy integracyjne. Bywa, że jest zmęczony i chciałby już na emeryturę, ale ma jeszcze czas.

Jesteście ciekawi co z ich zarobkami? To ich dochody. Zarobionymi pieniędzmi zarządzają przy wsparciu Fundacji.