Wigilia i spotkanie opłatkowe

Wypatrywaliśmy pierwszej gwiazdki, odczytaliśmy Ewangelię wg Św. Łukasza (czytała Bogusława Leśnik) i przełamaliśmy się opłatkiem. 24 grudnia, jak w każdym domu tak i u nas, odbyła się prawdziwa wigilia. Podczas kameralnej wieczerzy mieszkańców DPS obecni byli również pracownicy, którzy zadbali o oprawę i towarzyszyli Podopiecznym w kolacji. To był wyjątkowy wieczór, zapowiedź tego co miało wydarzyć się już 4 stycznia.

Zdjęcia z wigilii 24.12 (kliknij, aby zobaczyć więcej)

dsc_0013

Tego dnia bowiem, w naszej Fundacji, odbyło się spotkanie opłatkowe. W święcie wzięli udział uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej i Mieszkania Chronionego, ich Rodzice, Opiekunowie oraz przyjaciele Fundacji. Obecni byli również Hania i Maciek Jabłonka – żona i syn naszego patrona Staszka Jabłonki oraz kapłani: ks. Piotr Frankowski, przyjaciel Fundacji, który raz w miesiącu odprawia w naszym Domu Mszę Św. dla Mieszkańców (3 niedziela miesiąca), ks. Wiesław Karaś – proboszcz naszej parafii na Zakrzowie, który co rok odprawia Mszę Św. w naszej intencji i jest przyjacielem Fundacji od jej powstania oraz Brat Stefan – franciszkanin, który raz w miesiącu prowadzi katechezę dla uczestników ŚDS.

 

Spotkanie jak zwykle było pełne radości, wzruszeń oraz domowego ciepła. Ośrodek Fundacji zgromadził ponad sto osób, więc było naprawdę cudownie. Ewangelię wg Św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa odczytał Arkadiusz Kowalski. Nadmienić trzeba, że Arek po raz pierwszy wystąpił w tej roli. Nasze świętowanie uświetniło wspólne kolędowanie pod akompaniamentem Wiesia Świdra. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali: Zygmunt Baniak, Piotr Gawroński, Dagmara Kamińska, Małgorzata Gregorowicz, Elżbieta Bogdańska, Waldemar Garbaty, Tomasz Nowotny, Ewelina Ciura, Agata Krauze i Paweł Woźniak. Nie zabrakło ciepłych słów, życzeń, podziękowań oraz prezentów od naszych wieloletnich dobrodziejów – przyjaciół.

 

Wielką atrakcją tego dnia był spektakl pt. „Pastorałka” w wykonaniu pracowni teatralnej Środowiskowego Domu Samopomocy (reż. Magdalena Nykiel). Nasza grupa podeszła do tematu JASEŁEK w sposób niekonwencjonalny. Historia koncentruje się wokół postaci bezdomnego, który doświadcza dobra (w postaci Anioła) oraz zła (w postaci Diabła) w swoim skromnym życiu. Podczas wyboru scen do przedstawienia kierowaliśmy się tym, aby z jednej strony spróbować wydobyć talent komediowy uczestników naszej teatralnej trupy, a z drugiej strony chcieliśmy potraktować temat Bożego Narodzenia w taki sposób, by pokazać, że jest on czymś realnym, przeżywanym tu i teraz, i że każdy z nas może doświadczyć go w swoim życiu – wystarczy się tylko na nie otworzyć. W spektaklu wystąpili: Joanna Grudzień – Czarowniczka, Krzysztof Darczewski – Diabeł, Paweł Jopek – Św. Piotr, Piotr Klarenbach – piekarz, Anna Zajączkowska – bezdomny, Magdalena Nykiel – Anioł (w zastępstwie Katarzyny Barańskiej).

Zdjęcia ze spotkania opłatkowego 04.01.2017 (kliknij, aby zobaczyć więcej)

dsc_0080

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie. To był wyjątkowy czas dający optymizm i pokój, z których będziemy jeszcze długo czerpać.

Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili wigilię i spotkanie opłatkowe w Przyjaznym Domu i sprawili, że były to spotkania smaczne, przyjemne, rozśpiewane, po prostu ładne i miłe sercu. Bóg zapłać! Do następnego!

 

 

PS. W międzyczasie byliśmy na koncercie kolęd w wykonaniu Eleni. Tak, tak, TA Eleni wystąpiła w naszym parafialnym kościele na Zakrzowie (pw. Św. Jana Apostoła) i my tam byliśmy. Oto dwie recenzje koncertu przedstawicieli Mieszkańców, którzy uczestniczyli w występie artystki:

Elżbieta Bogdańska – „Bardzo nam się podobało jak Eleni bardzo ładnie śpiewała. Myśmy też śpiewali kolędy. Były oklaski”.

Paweł Woźniak – „Dobrze było. Eleni fajnie śpiewała kolędy w kościele na Zakrzowie w parafii. Najbardziej podobało mi się „Wśród nocnej ciszy”.