Relacja z obchodów 10-lecia Fundacji

Chciałoby się powiedzieć: „10 lat minęło jak jeden dzień”. Wspólne doświadczenia, czas, bycie ze sobą na dobre i złe, sprawiły, że staliśmy się wspólnotą ludzi, którym nawzajem na sobie zależy. Ponadto Fundacja ma urok, to coś, co sprawia, że dla każdego kto przekroczy jej progi okazuje się być przyjaznym domem. Widać było to również 27 marca, gdy wszyscy razem świętowaliśmy obchody powstania Fundacji.

Nasze świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w parafii pw. św. Jana Apostoła na Zakrzowie. Swój udział mieli w niej podopieczni naszego ośrodka, którzy m.in. odpowiadali za Liturgię Słowa i śpiewy. Następnie, już w siedzibie Fundacji, odbyło się spotkanie, które otworzył spektakl pt. „Opowieść o Czasie” zrealizowany w ramach teatralnego koła zainteresowań Środowiskowego Domu Samopomocy. Za jego przygotowanie odpowiadały Magdalena Celniaszek i Agnieszka Piotrowska. Inspiracją była „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla oraz jeden z głównych motywów powieści – czas. Przygotowując tę sztukę uczestnicy koła teatralnego odkrywali analogie pomiędzy fantastycznym pojęciem czasu w „Krainie Czarów”, a tym z ich życia. Czas w świecie osób niepełnosprawnych intelektualnie płynie jakby wolniej, chwilami można odnieść nawet wrażenie, że zatrzymał się w miejscu. Ma to niebagatelny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość oraz sposób funkcjonowania. Po spektaklu obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez prezesa, Zbigniewa Kobyłeckiego. Dla osób od początku związanych z Fundacją ostatnie10 lat minęło jak w mgnieniu oka. Prezentacja dała początek wspólnym wspomnieniom, była też okazją by podziękować przyjaciołom, bez których sami nie dalibyśmy sobie rady. Wyrazem naszej wdzięczności były ceramiczne anioły wykonane własnoręcznie przez podopiecznych Fundacji. Wyróżnione osoby to ludzie pełniący różne funkcje – urzędnicy, politycy, działacze społeczni i przedsiębiorcy, których na pewno łączy otwarte serce i chęć niesienia pomocy innym.

To jednak nie koniec atrakcji. Po rozdaniu wyróżnień na sali pojawił się tort i wszyscy razem zaśpiewaliśmy „sto lat”. Ela zdmuchnęła świeczki. Z pewnością był to punkt kulminacyjny uroczystości jubileuszowej. Po poczęstunku, w ramach niespodzianki, odbył się kolejny występ – koncert w wykonaniu Piotra i Pawła, którzy pod okiem Rysia, zaśpiewali kilka piosenek. Sceniczny pokaz uświetnił uroczystość, a dalszym wspomnieniom i przyjacielskim rozmowom nie było końca.

 

Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki prowadzi Wielofunkcyjny Ośrodek Opiekuńczo – Rehabilitacyjny dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, który składa się z Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Pod skrzydłami Fundacji jest również Mieszkanie Chronione.

Miejsce, w którym obecnie mieszkają 24 osoby, a za dnia, na zajęciach, także dodatkowe 35, nie istniałoby gdyby nie ludzie dobrej woli. Osobą mającą swój duży wkład w powstanie Ośrodka był z pewnością Stanisław Jabłonka, którego imieniem nazwana została Fundacja. W tym roku obchodzimy również 10. rocznicę jego śmierci i osobie Staszka także poświęcony był ten dzień.

 

Nadal chcemy się rozwijać i służyć osobom z niepełnosprawnością intelektualną, dlatego planujemy budowę nowego domu. Mamy nadzieję, że działając wspólnie i przy wsparciu naszych przyjaciół, doczekamy kolejnych jubileuszy. Dziękujemy za wspólny czas i wszelką pomoc przy organizacji uroczystości.

 

Galeria zdjęć z obchodów 10-lecia Fundacji