Nowy dom na papierze – wywiad z architektką

Zapewne jesteście ciekawi, na jakim etapie jest projekt budowy nowego domu naszej Fundacji. W skrócie: mamy pełne ręce roboty, mimo że łopata nie jest jeszcze w ziemi, a sytuacja jest bardzo dynamiczna. Staramy się dopiąć wszystkie formalności związane z pozwoleniem na budowę. Na szczęście ma się to już ku końcowi i lada dzień będziemy cieszyć się wszystkimi akceptacjami, podpisami i zgodami. Gdy to się uda będziemy zabiegać o dofinansowanie na realizację obiektu.

Dziś prezentujemy zapis rozmowy z panią Anną Golicz-Rozenkowską, architektką ze studia projektowego, które odpowiada za projekt nowego domu Fundacji. Z rozmowy dowiadujemy się m.in. jak stworzyć wygodny dom dla wszystkich jego użytkowników i czym będą wyróżniać się przestrzenie dla osób z autyzmem.

 

Fundacja Przyjazny Dom: Bariery architektoniczne to jedna z najbardziej problemowych kwestii dla osób z niepełnosprawnością. Jak stworzyć przyjazny i dostępy dom dla osób z różnymi dysfunkcjami?

Architektka Anna Golicz-Rozenkowska: Projektowanie obiektów dedykowanych osobom niepełnosprawnym, takich jak domy pomocy społecznej czy warsztaty terapii zajęciowej, podlega wielu rygorom prawnym i obligatoryjnie musi spełniać wszelkie wymogi dostępności oraz bezpiecznego użytkowania. Dostępność i wygodę zapewnia m.in. właściwa wysokość stopni, wyposażenie obiektu w windę, odpowiednia szerokość korytarzy i drzwi. W trosce o właściwe warunki i wygodę projektuje się odpowiednio większe łazienki i sanitariaty. Samo wyposażenie domu jest również dostosowane dla osób z niepełnosprawnością: montuje się specjalny osprzęt, armaturę, uchwyty oraz np. instalacje przyzywową. Nie do przecenienia jest współpraca oraz uwagi opiekunów osób niepełnosprawnych, dbających o dobrostan fizyczny i psychiczny swoich podopiecznych. Taka współpraca i wytyczne organizują, zwłaszcza w początkowej fazie, całą przestrzeń i rozmieszczenie poszczególnych funkcji w obiekcie. To właśnie wychowawcy zwracają uwagę na odrębność i różne potrzeby swoich podopiecznych. Dlatego też zdecydowano się np. na oddzielne wejście i „wyciszenie” części przeznaczonej dla osób z autyzmem od reszty ośrodka. Lokalizacja pokoju kąpielowego dla osób leżących jest również wynikiem takich spotkań i wytycznych. Jest to nasz kolejny projekt budynku dla osób niepełnosprawnych. Każdorazowo projekty i tematy różnią się co wynika z odrębnych potrzeb ich przyszłych użytkowników jak również z różnych uwarunkowań przestrzennych i możliwości finansowych realizacji przedsięwzięcia.

Jakie uwarunkowania w trakcie tworzenia projektu brali Państwo pod uwagę?

– Ośrodek jest zlokalizowany na działce, która narzuca spore ograniczenia projektowe. Są to ograniczenia wynikające z jej powierzchni, istniejącego drzewostanu, sąsiedztwa linii kolejowej. Naszym celem było zaprojektowanie obiektu, a raczej domu, w którym, pomimo ww. ograniczeń zewnętrznych, mieszkańcy będą się czuli wygodnie. Budynku przyjaznego, o niewielkiej skali, zapewniającego intymność i bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że obiekt, który zaprojektowaliśmy będzie wygodnym domem dla jego mieszkańców i miejscem pracy dla ich opiekunów.

Jak będą wyglądać przestrzenie dla osób z autyzmem i czym będą wyróżniać się na tle pozostałych pomieszczeń?

– Projektując pomieszczenia dla autystów kierowaliśmy się przede wszystkim doświadczeniem i uwagami opiekunów. Osoby z autyzmem lubią rutynę i niezmienność zdarzeń, dlatego też pomieszczenia dla nich mają przede wszystkim eliminować nadmiar bodźców zewnętrznych, ograniczyć przypadkowe i nieprzewidziane spotkania, gwarantować powtarzalność zdarzeń i nienaruszalność miejsca. Część ŚDS jest wyodrębniona i przystosowana właśnie do potrzeb autystów. Osoby z autyzmem mają tu własną toaletę, własną szatnię, własne sale, w tym pokój relaksu i wyciszenia. Taka autonomia powinna sprzyjać koncentracji, wyciszeniu oraz zapobiegać sytuacjom konfliktowym czy agresji.

Czy pomyślano też o wygodzie opiekunów?

– Ośrodek jest zarówno domem jak i miejscem pracy. Jako miejsce pracy musi spełniać określone wymogi, tym bardziej, że w obecnym budynku, w którym mieści się ośrodek, nie ma zaplecza socjalnego i biurowego dla opiekunów i wychowawców. W nowym obiekcie znajdzie się niezbędne, choć niewielkie zaplecze administracyjno-biurowe i część socjalna dla pracowników ŚDS. Z kolei dla opiekunów w DPS zaprojektowano osobny pokój z łazienką.

Dziękujemy za rozmowę!

 

Dla przypomnienia polecamy nasz film  > „Miejsce w domu” <.

Jeżeli masz ochotę dołożyć swoją cegiełkę do naszego marzenia o nowym domu, prosimy o wsparcie. Jednocześnie dziękujemy za każdą pomoc i wszelkie datki. O tym jak pomóc przeczytasz tutaj >

 

Biuro architektoniczne Rozenkowski Studio Projektowe Marcin Rozenkowski, które odpowiada za projekt nowego domu Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, świadczy usługi w zakresie projektowania i doradztwa oraz usługi związane z nadzorem nad realizacją inwestycji. Siedziba firmy mieści się przy ul. Syrokomli we Wrocławiu.

Więcej o firmie: www.rozenkowskiprojekt.pl