Jesteśmy w finale „Albertiany”!

Stało się! Nasza grupa teatralna „Teatr pod Jabłonką” wygrała regionalny przegląd Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” 2016. Sztuka pt. „Burza” zostanie ponownie przedstawiona podczas wielkiego finału, który odbędzie się 14 marca w Krakowie.

Scenariusz spektaklu Przyjaznego Domu powstał na motywach zaczerpniętych z dramatu „Burza” Williama Shakespeare’a. W przedstawieniu świat szekspirowskich duchów został wykreowany przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy istniejącego przy naszej fundacji, natomiast postaci ludzkie zostały przedstawione za pomocą lalek. Poprzez utożsamienie się osób niepełnosprawnych intelektualnie z tajemniczym, a zarazem posiadającym niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie losy światem duchów, została podkreślona wyjątkowość tych osób.

Przewodnim tematem spektaklu jest wolność. Osoby niepełnosprawne intelektualnie wołają ze sceny o to, by respektować ich prawo do wolności. Robią to jednak nie za pomocą bezpośrednich komunikatów i potocznego słownictwa, lecz za pomocą scenicznych metafor i szekspirowskich rymów. Spektakl stanowi ich osobistą wypowiedź, przygotowaną w procesie trwających przez okres ośmiu miesięcy prób oraz szczerych rozmów na temat ich własnej potrzeby wolności i miłości – tłumaczy Magdalena Celniaszek, odpowiedzialna za przygotowanie scenariusza i grupy.

W eliminacjach regionalnych „Albertiany” 2016 wzięło udział dwanaście grup z woj. dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Sztuki zostały wystawione 22 lutego na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek. Aktorzy z naszej grupy teatralnej „Teatr pod Jabłonką”, którzy zajęli I miejsce, zaprezentują swoją sztukę podczas wielkiego finału. Przegląd odbędzie się już 14 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Mamy nadzieję, że nadarzy się kiedyś okazja i pokażemy sztukę również Wam 🙂
Dziś zachęcamy do zapoznania się z < galerią zdjęć z występu < kliknij tutaj >

Pracę grupy teatralnej Fundacji Przyjazny Dom koordynuje Magdalena Celniaszek, stroje do spektaklu uszyły Agnieszka Piotrowska i Anna Knychała, muzykę napisał Wojtek Senus, a nad ustawieniem świateł czuwała Mariola Makowska. Dziękujemy za Wasze talenty i zaangażowanie.

Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta.