„Daliśmy trochę, dostaliśmy więcej” – podsumowanie warsztatów „Zmieniamy świat serce po sercu”

Projekt „Zmieniamy świat serce po sercu”, w ramach którego nasza Fundacja i Fundacja L’ARCHE – Wspólnota w Śledziejowicach realizowały warsztaty dla młodzieży, dobiegł końca. Czy zakładany cel: uwrażliwienie młodych ludzi na problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, został osiągnięty? Odpowiedź na to pytanie zdradza przygotowany film z udziałem wolontariuszy zaangażowanych w działalność naszych organizacji.

Na początku był stres. Nie wiedziałam czego się spodziewać. Jak przyszłam, wszyscy miło mnie przywitali i okazało się, że jest jak w rodzinie. Niepełnosprawni intelektualnie dają mi więcej, niż ja im. To ja się od nich uczę – podsumowuje Monika, wolontariuszka naszej Fundacji. Kasia, druga wolontariuszka, mówi wprost, że jej opinia o niepełnosprawnych intelektualnie się zmieniła: Kiedyś miałam ogromny żal, za to co spotkało te osoby , bo przecież nie są niczemu winne. Teraz przede wszystkim podziwiam je za radość życia. Michał natomiast dodaje: Myśląc o Fundacji, nie myślę o budynku, o tabliczce dotyczącej jej działalności, tylko myślę o Piotrku, o Waldku i o innych podopiecznych, z którymi miałem kontakt i z którymi dobrze się bawiłem.

Opinie wolontariuszy podziela większość osób biorących udział w warsztatach „Zmieniamy świat serce po sercu”.

Przypomnijmy, w ramach projektu zrealizowano w szkołach 53 warsztaty. Spotkania edukacyjne dla młodzieży oparte były na prezentacji filmu „Jestem”, którego bohaterami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Sam film dodaje śmiałości w relacjach i uświadamia, że osoby niepełnosprawne intelektualnie żyją takimi samymi pragnieniami i marzeniami, jak osoby w pełni sprawne. Organizatorzy przekonali się, że realizowane warsztaty motywują uczestników, uczniów szkół, w których odbywały się zajęcia, do udziału we wspólnych przedsięwzięciach oraz podjęcia wolontariatu.

Najbardziej zaangażowani wolontariusze zostali zaproszeni przez Fundację Przyjazny Dom im click here to read. Stanisława Jabłonki i Fundację L’ARCHE – Wspólnota w Śledziejowicach, na wycieczkę do Nysy.

Film „Daliśmy trochę, dostaliśmy więcej” został udostępniony w internecie (KLIKNIJ I ZOBACZ:). Organizatorzy wierzą, że zmiana w relacjach między młodymi ludźmi, a niepełnosprawnymi intelektualnie jaka zaczęła się wraz z projektem będzie się rozwijać niezależnie od inicjatywy.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.